Migrena to jedno z najczęstszych zaburzeń neurologicznych.
Objawia się silnym, pulsującym bólem głowy, który obejmuje jedną połowę czaszki. Mogą towarzyszyć jej nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, a nawet zaburzenia wzroku czy czucia. Znacząco uprzykrza życie, ograniczając codzienne aktywności. Negatywnie wpływa na samopoczucie oraz zdrowie. Jak sobie z nią radzić? Czy można jej zapobiegać? Podczas kursu poznasz ajurwedyjskie spojrzenie na migrenę, metody jej leczenia i prewencji.
Kurs przedstawia ajurwedyjskie spojrzenie na migrenę.
Zgodnie z naukami ajurwedy, migrena jest efektem zaburzenia równowagi trzech energii życiowych, znanych jako dosze: Vata, Pitta i Kapha. Zaburzenia w tych doszach prowadzą do powstawania toksyn i blokad, które manifestują się jako uciążliwy ból głowy.
Pierwszym krokiem w leczeniu migreny w ajurwedzie jest zidentyfikowanie przeważającej doszy, która przyczynia się do wystąpienia problemu. Każda ma swoje charakterystyczne cechy i objawy, co pomaga w diagnozie oraz doborze odpowiednich środków zaradczych, które poznasz podczas kursu.Do kogo skierowany jest kurs?
Do konsulatów ajurwedy.
Do osób, które mają podstawową wiedzę na temat ajurwedy, do dietetyków.
Do osób, które cierpią na migreny i chcą dogłębnie zrozumieć perspektywę ajurwedy na tę dolegliwość.
Do osób, które interesują się holistycznym podejściem do zdrowia.
Wykładowca
Dr Adarsh Srivastava to lekarz z 30-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w chorobach cywilizacyjnych. Często gości w Polsce, prowadząc kursy konsultanta ajurwedy w Szczecinie oraz kursy Panchakarmy w naszym Centrum Atma w Warszawie. Dzięki częstej obecności w Polsce zaznajomiony jest z warunkami życia, klimatem i sposobem odżywiana w naszym kraju.
Dr Adarsh SrivastavaJiva Ayurveda Clinic
PROGRAM KURSU
Wykład 1
1. Czym jest migrena, czyli ardhavabhedak – opis dolegliwości. 2. Migrenowy ból głowy — czym się charakteryzuje. 3. Różnica pomiędzy migrenowym bólem głowy a normalnym bólem głowy. 4. Migrena a dosze. 5. Nidana – przyczyny migreny, 6. Rupa – objawy migreny. 7. Samprapti – patogeneza migreny.
Wykład 2
1. Dieta, jaką należy stosować przy migrenie. 2. Ajurwedyjski styl życia zalecany przy migrenie: masaż głowy, praktyka jogi, zasady spożywania posiłków. 3. Zabiegi Panchakarmy zalecane przy migrenie: Nasyaa, Shirodhara, Virechana. 4. Domowe sposoby radzenia sobie z migreną. 5. Najczęściej stosowane zioła ajurwedyjskie. 6. Studium przypadku.
Informacje techniczne
Kurs składa się dwóch wykładów (zapis nagrań) przeprowadzonych przez Dr Adarsh Srivastava. Każdy wykład trwa około 2 godzin. Kurs przeznaczony jest dla osób, które mają przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu ajurwedy.
Dostęp do kursu masz poprzez wygodną platformę online na stronie akademiaatma.com, wystarczy się zalogować. Kurs jest tłumaczony symultanicznie na język polski. Nie musisz znać innego języka. Dostęp do kursu otrzymujesz na okres 1 roku.