Ajurweda i jej główne założenia
Ajurweda, starożytna nauka o zdrowiu i życiu, opiera się na holistycznym podejściu do człowieka. Zrodzona ponad 5000 lat temu w Indiach, skupia się na harmonii między ciałem, umysłem i duchem, co pozwala osiągnąć długowieczność, wewnętrzny spokój i pełnię zdrowia.
Poznaj jej główne założenia i zaproś do swojego życia.
Czym jest Ajurweda?
Nazwa „ajurweda” pochodzi od dwóch słów: „ayur” w sanskrycie oznacza „życie” lub „długowieczność”, a „weda” to „nauka” lub „święta wiedza”. Najprościej możemy określić ajurwedę jako „wiedzę o życiu”.
Ajurweda uczy, jak żyć w harmonii z otaczającym nas światem. Sprawia, że wiemy, kim jesteśmy. Jej mądrość, sięgająca korzeniami starożytności, odnosi się do zdrowia i uzdrawiania, ale jest również nauką o tym jak żyć lepiej. Praktykując Ajurwedę od lat, głęboko wierzę, że ajurweda może zmieniać życie na lepsze.
Życiowe pytania, na które odpowiada Ajurweda
Jak dbać o siebie, by nie chorować?
Jak się odżywiać?
Jak budować szczęśliwe relacje?
Jak znaleźć miłość w życiu?
Jak być szczęśliwym?
Kim jestem?
Po co tu jestem?
Jaki jest cel mojego życia?
„Ajurweda nie mówi NIE, ajurweda mówi JAK”
Równowaga według Ajurwedy i koncepcja 3 dosz
Ajurweda mówi, że każda osoba ma unikalną kombinację energii życiowej zwanej doszą. Składa się ona z trzech elementów: Vata (powietrze i eter), Pitta (ogień i woda) i Kapha (woda i ziemia). Równowaga między tymi trzema doszami jest kluczem do zachowania zdrowia.
Ajurweda jest wiedzą o życiu
Życie według Ajurwedy to nierozerwalne połączenie pomiędzy ciałem, umysłem, zmysłami i duszą. Zdrowie to zachowanie równowagi pomiędzy tymi czterema elementami.
W odróżnieniu od innych systemów Ajurweda nie bazuje tylko na leczeniu objawów choroby i podawaniu leków. Jest filozofią życia, która pozwala na zachowanie równowagi.
Dzięki diecie, ziołom, masażom i odpowiedniemu stylowi życia możemy cieszyć się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym.
Stosowanie zasad ajurwedy przynosi korzyści człowiekowi jako jednostce, ale kiedy jest on zdrowy i szczęśliwy to społeczeństwo również jest zdrowe i szczęśliwe.
Czym jest praktiri i jak je odkryć?
W Ajurwedzie Prakriti to pojęcie opisujące unikalną, wrodzoną konstytucję danej osoby zdeterminowaną przez konfigurację określonego typu ciała i umysłu.
Każdy człowiek posiada indywidualny profil Prakriti, który kształtuje się już w momencie poczęcia i nie zmienia się przez całe życie. Decyduje o fizycznych, emocjonalnych i umysłowych cechach. Wpływa na preferencje żywieniowe, styl życia oraz podatność na określone schorzenia.
Koncepcja Prakriti czyni Ajurwedę wyjątkową spośród innych systemów medycznych.
Co daje znajomość Prakriti?
Znajomość Prakriti pozwala nam zrozumieć siebie, swoje potrzeby, a także ciało i umysł. Możemy poznać swoje mocne i słabe strony.
Dzięki odkryciu naszej prawdziwej natury możemy wdrożyć odpowiedni styl życia, dietę i rutynę dnia.
Ta wiedza daje nam możliwość osiągnięcia równowagi w ciele, a także spokoju w umyśle. W ten sposób możemy także prognozować, diagnozować, leczyć i zapobiegać wielu chorobom.
Jak odkryć swoje Prakriti?
WYKONAJ TEST I POZNAJ SWOJE PRAKRITIOdkrycie swojego Prakriti — czyli wrodzonej konstytucji ajurwedyjskiej — wymaga analizy fizycznych, mentalnych i emocjonalnych cech.
Proces ten można przeprowadzić na kilka sposobów.
– Możesz skorzystać z konsultacji z doświadczonym praktykiem Ajurwedy.
– Samodzielnego testu, który znajdziesz poniżej.
– Dokładnej obserwacji siebie – swojego ciała i umysłu.
Jaką rolę odgrywa odżywianie w Ajurwedzie?
Według Ajurwedy dobre trawienie jest podstawą dobrego zdrowia. Jak o nie zadbać? Wszystko zaczyna się od zrównoważonej, zdrowej diety. Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego zdrowia, jest zwrócenie uwagi na to, co każdego dnia spożywasz. Ważne, aby Twoje jedzenie zasilało Twoje ciało i umysł, a nie obciążało go.
Ajurweda daje wiele wskazówek dotyczących odżywiania i nawyków żywieniowych, tak aby poprawić trawienie i przyswajanie spożywanych pokarmów.
3 najważniejsze wskazania żywieniowe według Ajurwedy
1. Odpowiednia ilość jedzenia
2. Uwzględnienie siły ognia trawiennego (Jathar Agni)
3. Jedzenie sattwiczne
„Kiedy dieta jest niewłaściwa, lekarstwa są bezużyteczne; Kiedy dieta jest prawidłowa, lekarstwa nie są potrzebne”.
— Przysłowie ajurwedyjskie
Chcesz dowiedzieć się, jak odżywiać się według zasad ajurwedy? Chciałabyś poznać proste i smaczne przepisy na śniadania, obiady i kolacje? Zapoznaj się z moim kursem online: Gotowanie z ajurwedą.
Jak rozpocząć przygodę z Ajurwedą?
ZAJRZYJ NA PLATFORMĘ EDUKACYJNĄJeśli czujesz w sobie chęć i gotowość – zapraszam Cię do świata Ajurwedy. Informacje znajdziesz zarówno tutaj – w artykułach blogowych, jak i na moim kanale YouTube czy w mediach społecznościowych na Facebooku oraz Instagramie.
Jeśli chcesz pójść o krok dalej – możesz skorzystać z kursów online dostępnych na platformie edukacyjnej ATMA Akademia Ajurwedy.
Znajdziesz na niej kursy, które przedstawiają podejście ajurwedy do różnych aspektów życia, m.in. gotowanie, piękno, oczyszczanie, zioła, umysł, uzdrawianie duchowe czy migreny.